[vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css_animation=””]

Zosia Goleń to młoda podróżniczka.  W niesamowity sposób opisuje swoje przygody na blogu Cztery Żywioły. W 2012 roku została laureatką Bloga Roku w kategorii TEEN. Ogromnie się cieszę, że mogę przedstawić Wam sylwetkę tej niesamowitej dziewczyny i naprawdę gorąco zapraszam do wywiadu bo warto!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css_animation=””]Mówi się, że podróże kształcą, dlatego tak ważne jest poznawanie wielkości świata od najmłodszych lat. Pamiętasz swoją pierwszą podróż?

Od urodzenia nie spędziłam żadnych wakacji tylko w Polsce. Swoją pierwszą podróż odbyłam do Czech, mając 1 rok. Potem co roku wyjeżdżałam gdzieś z rodzicami. Na początku były to wakacje na Słowacji, Węgrzech, w Chorwacji, czy Grecji, jak większość przeciętnych polskich rodzin. Jedyne co może nas wyróżniało to planowanie wyjazdów samodzielnie, bez pomocy biur podróży i to, że wszędzie jeździliśmy samochodem, a nocowaliśmy zawsze w kwaterach prywatnych i tak zostało do dziś, choć czasem zdarza się, że nocujemy w hostelach. Nigdy też nie wypoczywaliśmy tylko w jednym miejscu, a zwiedzaliśmy całą okolicę, chodziliśmy po górach itp. Jednym słowem aktywnie spędzałam wakacje już w młodym wieku.

 

Jaka chwila sprawiła, że zapragnęłaś podróżować?
Momentem przełomowym w naszych wyjazdach była podróż samochodem po Rumunii (miałam wtedy 11 lat). To zdecydowanie otworzyło mnie na świat i pokazało, że można wypoczywać też w taki sposób. Od tamtej pory nie wyobrażamy sobie spędzać wakacji w inny sposób, jak nie podróżując z miejsca do miejsca. Jednak żadni z nas podróżnicy, szczególnie z moich rodziców, którzy raczej nie spędzają każdej chwili planując kolejne wyjazdy. To ja najbardziej chciałabym ciągle gdzieś jeździć, a rodzice mogą sobie pozwolić na podróż tylko przez 2 tygodnie w ciągu wakacji. Podróże zdecydowanie nie są naszym całym życiem, tylko jedynie jedną z moich pasji.

 

A wolisz samotną włóczęgę czy zaplanowanie, zorganizowane podróżowanie? Jaki sposób podróżowania przynosi według Ciebie większe korzyści dla podróżującego?

Jeszcze nigdy nie miałam okazji podróżować sama, ponieważ mama uważa, że wciąż jestem na to za młoda. Jako moje bardziej samodzielne wyjazdy można uznać wycieczki i wymiany szkolne oraz wyjazdy z dalszą rodziną, takie jak wycieczka do Nowego Jorku, dokąd wybrałam się z ciocią i wujkiem w roli ich tłumacza i towarzysza podróży 😉
Marzę o samotnym podróżowaniu, ponieważ uważam, że daje ono dużo swobody i więcej możliwości poznawania świata. Z pewnością, jak tylko skończę 18 lat (a może trochę wcześniej), wybiorę się gdzieś sama. Najbardziej chciałabym odwiedzić samotnie Berlin, ponieważ mam z tym miastem wiele miłych wspomnień.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”430″ alignment=”” style=”” border_color=”grey” img_link_large=”” img_link_target=”_self” css_animation=”” img_size=”700×700″][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”431″ alignment=”” style=”” border_color=”grey” img_link_large=”” img_link_target=”_self” css_animation=”” img_size=”700×700″][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css_animation=””]Każdy podróżnik po zakończonej wyprawie ma już ustalony kolejny cel podróży. Jakie są Twoje marzenia podróżnicze?

Jak chyba wielu ludzi chciałabym pojechać wszędzie, ale pewnie to będzie niemożliwe. Choć są miejsca, które zupełnie mnie nie pociągają i o ich odwiedzeniu nie marzę. Natomiast gdybym miała wybrać miejsca, do których chciałabym pojechać najbardziej, to są to wszystkie byłe Republiki Radzieckie. Ten rejon świata najbardziej mnie interesuje pod wieloma względami. Do tej pory odwiedziłam cztery byłe Republiki, więc pozostało jeszcze 11 😉

 

Jaki wpływ na życie młodego człowieka, na jego postrzeganie świata mają podróże?

Byłam już w prawie trzydziestu krajach, natomiast wielu moich znajomych albo granic Polski jeszcze nigdy nie przekroczyło, albo było tylko w kilku najbardziej oklepanych krajach. I niestety właśnie ci ludzie bardzo często kierują się stereotypami i mają nikłe pojęcie o świecie. Dlatego uważam, że podróże są bardzo ważne, szczególnie w młodym wieku, ponieważ otwierają nas na świat i pozwalają lepiej go zrozumieć. Są jak lekcja geografii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, czy języków obcych w praktyce. Podróże uczą też pokory i im wcześniej zacznie się podróżować, tym lepiej wpłynie to na dorosłe życie. Nie tylko w młodym wieku podróże są tak ważne, bo przecież i dorośli z takich wyjazdów wynoszą wiele lekcji życiowych.

Jak sądzisz, co ogranicza człowieka w spełnianiu marzeń?

Najgorsze cechy, które ograniczają ludzi i nie pozwalają im na spełnianie marzeń to brak odwagi i pewności siebie. Jeśli chodzi o podróże, to ludzie często nie wyjeżdżają ze strachu, przed tym co może ich tam spotkać. Ten strach przezwycięża ciekawość i zamiast odkrywać nowe miejsca, wciąż jeździ się w te same, bo wydają się bezpieczniejsze.
Do spełniania marzeń potrzeba też pewności i wiary w siebie. Należy wiedzieć, czego się chce i do tego dążyć, nie zważając na przeciwności losu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”432″ alignment=”” style=”” border_color=”grey” img_link_large=”” img_link_target=”_self” css_animation=”” img_size=”700×700″][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_column_text css_animation=””]Mówi się, że przekroczenie linii mety, zdobycie kolejnego szczytu jest uczuciem trudnym do opisania, ale dającym ogromną satysfakcję. Z jakimi emocjami wiąże się spełnianie marzeń w Twoim przypadku?

Takie uczucie jest niesamowite! Zwłaszcza jeśli się nad czymś ciężko pracowało, a praca ta nie poszła na marne i wtedy czuje się spełnienie i radość. Sama miałam kilka takich marzeń, które dzięki mojej pracy się spełniły. Czułam się wtedy bardzo z siebie dumna. Takim celem było zdobycie tytułu laureata z konkursów przedmiotowych z francuskiego i geografii. Myślałam, że będzie to nieosiągalne, że choć poświęciłam się tym konkursom całkowicie, to jednak ta nauka nie wystarczyła. A jednak później okazało się, że mi się to udało. Naprawdę, to szczęście było nie do opisania J Dlatego życzę wszystkim, aby ich marzenia się spełniły, bo to coś pięknego!

 

A przyszłość? Jakie są Twoje plany?

Moje plany wiążę z językami obcymi, bo to chyba z nimi radzę sobie najlepiej. Nie wiem dokładnie kim chciałabym zostać, ponieważ to wszystko się okaże po studiach, ale na pewno chciałabym robić coś co będzie mi sprawiać przyjemność i będzie powiązane z moimi zainteresowaniami. Planuję studiować etnolingwistykę, czyli dwa języki równocześnie; w moim przypadku byłyby to francuski i arabski. Oprócz tego marzy mi się wschodoznawstwo, bo jak już wspomniałam Europa Wschodnia i Azja Centralna fascynują mnie najbardziej. Mimo że bardzo lubię podróżować za granicę, to jednak studiować wolałabym w Polsce. Może po studiach mój zawód będzie wymagał przeprowadzki za granicę, ale na razie zostaję tu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”439″ alignment=”” style=”” border_color=”grey” img_link_large=”” img_link_target=”_self” css_animation=”” img_size=”700×700″][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Zdjęcia pochodzą z FP Zosi: Cztery Żywioły

[/vc_column_text][vc_text_separator title=”Przeczytaj również” title_align=”separator_align_center” align=”align_center” color=”grey” style=”” border_width=”” el_width=””][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”” parallax=”” parallax_image=””][vc_column width=”1/1″][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”6″ style=”load-more” items_per_page=”10″ show_filter=”” element_width=”4″ gap=”10″ orderby=”date” order=”DESC” filter_source=”category” filter_style=”default” filter_align=”center” filter_color=”grey” filter_size=”md” button_style=”rounded” button_color=”violet” button_size=”md” arrows_design=”none” arrows_position=”inside” arrows_color=”blue” paging_design=”radio_dots” paging_color=”grey” loop=”” autoplay=”-1″ item=”basicGrid_NoAnimation” grid_id=”vc_gid:1445499765016-300c0d73-46a2-5″ taxonomies=”1″][/vc_column][/vc_row]